Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-01A
A22L-GY-12A-01A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-01A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-01A.pdf
Availability of A22L-GY-12A-01A
QUANTITY
A22L-GY-12A-01A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-01A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-01A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-01A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-01A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-01A Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-01A
TVS DIODE 10VWM 17VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ECONOSCILL 2.048MHZ 8USOP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 27 OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 15POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BARB FITTING TEE,5463K361 datasheet.pdf
CAP FILM 2.5UF 10% 850V RADIAL datasheet.pdf