Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-02M
A22L-GY-12A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-02M.pdf
Availability of A22L-GY-12A-02M
QUANTITY
A22L-GY-12A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-02M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-02M Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-02M
CONN RECPT 3POS W/O RAMP SL-156 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 20A DOP3I datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU QUAD SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SURFACE BELT 3/4X18" S SFN datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
PLUG INLINE 4POS SLD CUP datasheet.pdf