Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-10A
A22L-GY-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-10A.pdf
Availability of A22L-GY-12A-10A
QUANTITY
A22L-GY-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-10A
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-10A
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 34POS .100 DBL STR PCB datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
CONN HEADR 40POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 140 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 190MA 2.24 OHM datasheet.pdf
DISPLAY NUM 14.3MM 3DIGIT GRN CA datasheet.pdf