Omron Automation & Safety A22L-GY-12A-11M
A22L-GY-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-12A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-12A-11M.pdf
Availability of A22L-GY-12A-11M
QUANTITY
A22L-GY-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-12A-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-12A-11M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-GY-12A-11M
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.247V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS R/A .05 3.3V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
WASHER #2 TYPE B SERIES-N SS datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 312MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 1206 datasheet.pdf
1M T-BEAM D/ON NPN M3 MTG datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 1.3MM datasheet.pdf
CONN STRIP HEADER 27POS .100 datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf