Omron Automation & Safety A22L-GY-24-01M
A22L-GY-24-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-24-01M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-24-01M.pdf
Availability of A22L-GY-24-01M
QUANTITY
A22L-GY-24-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-24-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-24-01M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-24-01M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-24-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-24-01M Details Description
Related parts for A22L-GY-24-01M
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 125A 690V 1TN/110 AR UC datasheet.pdf
CHOKE POWER LINE 3.3MH 1.2A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM WHITE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 11.8A 4.8 MOHM datasheet.pdf