Omron Automation & Safety A22L-GY-24-20M
A22L-GY-24-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-GY-24-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-GY-24-20M.pdf
Availability of A22L-GY-24-20M
QUANTITY
A22L-GY-24-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-GY-24-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-GY-24-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-GY-24-20M
Related LinksA22L-GY, A22L-GY-24-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-GY-24-20M Details Description
Related parts for A22L-GY-24-20M
RES 33 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG10A/AF10/AFE10T datasheet.pdf
IC ADC 12BIT HS LC2MOS 24-SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMD datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf