Omron Automation & Safety A22L-HA-24A-02M
A22L-HA-24A-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HA-24A-02M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HA-24A-02M.pdf
Availability of A22L-HA-24A-02M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HA-24A-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HA-24A-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-HA-24A-02M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HA-24A-02M
Related LinksA22L-HA, A22L-HA-24A-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HA-24A-02M Details Description
Related parts for A22L-HA-24A-02M
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 31POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 740MA 180 MOHM datasheet.pdf
ISOLATING TRANSFORMER datasheet.pdf
TAG ELECTRL WARN 5.75"X3" BLK/RD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf