Omron Automation & Safety A22L-HA-24A-11A
A22L-HA-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HA-24A-11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HA-24A-11A.pdf
Availability of A22L-HA-24A-11A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HA-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HA-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-HA-24A-11A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HA-24A-11A
Related LinksA22L-HA, A22L-HA-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HA-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-HA-24A-11A
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TOOL HAND INSERTION FOR T49 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 50K OHM 1% datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 12V datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 1.97"L X 1.97"W datasheet.pdf
HVY DUTY HAND WIND REEL 12/3 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
LED MEGA ZENIGATA datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 257MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET .100" 30POS datasheet.pdf