Omron Automation & Safety A22L-HG-12A-11M
A22L-HG-12A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-12A-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-12A-11M.pdf
Availability of A22L-HG-12A-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-HG-12A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-12A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-12A-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-12A-11M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-12A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-12A-11M Details Description
Related parts for A22L-HG-12A-11M
IC CODE HOPPING DECODER 8-SOIJ datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN FFC RCPT HSG 29POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 2.5PF 100V R2H 0805 datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V JB 0805 datasheet.pdf
SSR / HS ASSY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 31.4VC DO-214AC datasheet.pdf
SPACER datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf