Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-02A
A22L-HG-24A-02A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-02A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-02A.pdf
Availability of A22L-HG-24A-02A
QUANTITY
A22L-HG-24A-02A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-02A
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-02A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-02A
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-02A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-02A Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-02A
RELAY TELECOM DPDT 1A 6V datasheet.pdf
IC ADC 14BIT W/6CH RSP 256CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 1.18" 1MM 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 36 CKTS LGT 229 datasheet.pdf
SCR INV STUD 80A 600V TO-94 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf