Omron Automation & Safety A22L-HG-24A-20M
A22L-HG-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-24A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-24A-20M.pdf
Availability of A22L-HG-24A-20M
QUANTITY
A22L-HG-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-24A-20M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-24A-20M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-HG-24A-20M
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 120V 4A 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 12V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 3NH 1.35A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
CABLE 4COND 28AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
OSC DCXO 32.78KHZ CMOS SMD datasheet.pdf