Schaffner EMC Inc. RB6122-50-0M3
RB6122-50-0M3 picture photo
Mfg. Part Number
RB6122-50-0M3
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
FIXED IND 250UH 50A 0.9 MOHM TH
Datasheet Download
RB6122-50-0M3.pdf
Availability of RB6122-50-0M3
QUANTITY
RB6122-50-0M3 Order Process
Ship out your order
Specifications of RB6122-50-0M3
Internal Part NumberEIS-RB6122-50-0M3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductRB Series EMC/EMI Chokes
Standard Package16
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesRB
PackagingBulk
Filter TypePower Line
Number of Lines2
Inductance250µH
Current50A
DC Resistance (DCR)0.9 mOhm
Impedance-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension2.402" L x 2.276" W (61.0mm x 57.8mm)
Height (Max)1.496" (38.00mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pin
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB6122-50-0M3
Related LinksRB6122, RB6122-50-0M3 Datasheet, Schaffner EMC Inc. Distributor
RB6122-50-0M3 Details Description
Related parts for RB6122-50-0M3
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 750mA (Switch) Backlight 8-MLF (2x2) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12.1VWM 22VC SMPC datasheet.pdf
ER-Q CABLE WITH CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH ACCESSORY HARDWARE PACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MOD WHITE 500LM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 14A 250VAC 50VDC datasheet.pdf