Omron Automation & Safety A22L-HG-T2-10M
A22L-HG-T2-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HG-T2-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HG-T2-10M.pdf
Availability of A22L-HG-T2-10M
QUANTITY
A22L-HG-T2-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HG-T2-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-HG-T2-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HG-T2-10M
Related LinksA22L-HG, A22L-HG-T2-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HG-T2-10M Details Description
Related parts for A22L-HG-T2-10M
CONN HEADER RTANG 8POS .156 TIN datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.11M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
22000UF 40V 40X50MM 85C 12000H datasheet.pdf