Omron Automation & Safety A22L-HR-6D-02M
A22L-HR-6D-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HR-6D-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HR-6D-02M.pdf
Availability of A22L-HR-6D-02M
QUANTITY
A22L-HR-6D-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HR-6D-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-HR-6D-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)6 VDC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HR-6D-02M
Related LinksA22L-HR, A22L-HR-6D-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HR-6D-02M Details Description
Related parts for A22L-HR-6D-02M
RES ARRAY 4 RES 6.8K OHM 2012 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 680 OHM 1% 0805 datasheet.pdf
IC PCI SW 48LANE 12PORT 1156BGA datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 50POS datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 260MA 1.2 OHM datasheet.pdf
FMAC OUTPUT FILTER 3-PH 550V 8A datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 11POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 22A 8DFN datasheet.pdf