Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-11A
A22L-HW-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-11A.pdf
Availability of A22L-HW-12A-11A
QUANTITY
A22L-HW-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-11A
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-11A
IC ADC 10BIT 2.7V 8CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 4P4C R/A UNSHLD datasheet.pdf
IC ADSL CPE LN DVR 275MA 8SOPWR datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON E 5.8-8.5MM WHITE datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 8NSOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf