Omron Automation & Safety A22L-HW-12A-20A
A22L-HW-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-12A-20A.pdf
Availability of A22L-HW-12A-20A
QUANTITY
A22L-HW-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-12A-20A
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-HW-12A-20A
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28PLCC datasheet.pdf
SWITCH DIP 10POS EXTEND ACT SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 212POS .050 SLD datasheet.pdf
REPLACEABLE INSERT BKAD 100 SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FPA/C DO 2.0M IC693MDL340 datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 876MA 250 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf