Omron Automation & Safety A22L-HW-6A-11M
A22L-HW-6A-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-6A-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-6A-11M.pdf
Availability of A22L-HW-6A-11M
QUANTITY
A22L-HW-6A-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-6A-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-6A-11M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-6A-11M
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-6A-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-6A-11M Details Description
Related parts for A22L-HW-6A-11M
LED GREEN DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG BLUE 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 22POS HL LOW P datasheet.pdf