Omron Automation & Safety A22L-HW-T2-11M
A22L-HW-T2-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HW-T2-11M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HW-T2-11M.pdf
Availability of A22L-HW-T2-11M
QUANTITY
A22L-HW-T2-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HW-T2-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-HW-T2-11M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button, Half Guard
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HW-T2-11M
Related LinksA22L-HW, A22L-HW-T2-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HW-T2-11M Details Description
Related parts for A22L-HW-T2-11M
IC 8BIT SHIFT/STOR REGSTR 20SOIC datasheet.pdf
FILTER LC 50MHZ 100MA 0603 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 7.77K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf