Omron Automation & Safety A22L-HY-24A-10A
A22L-HY-24A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-HY-24A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-HY-24A-10A.pdf
Availability of A22L-HY-24A-10A
QUANTITY
A22L-HY-24A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-HY-24A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-HY-24A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-HY-24A-10A
Related LinksA22L-HY, A22L-HY-24A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-HY-24A-10A Details Description
Related parts for A22L-HY-24A-10A
RES SMD 3.83K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
TFLEX HR6160,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf