Omron Automation & Safety A22L-TA-12A-11A
A22L-TA-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-12A-11A.pdf
Availability of A22L-TA-12A-11A
QUANTITY
A22L-TA-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-12A-11A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-TA-12A-11A
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 40MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 60V 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 600MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 9.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 2.8V datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf