Omron Automation & Safety A22L-TA-12A-20A
A22L-TA-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-12A-20A.pdf
Availability of A22L-TA-12A-20A
QUANTITY
A22L-TA-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-12A-20A
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-TA-12A-20A
IC LATCH OCTAL D 3STATE 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
SEGMENTPUNCH datasheet.pdf
7POS, MIXED,TAB HSG,ASSY,CODD datasheet.pdf