Omron Automation & Safety A22L-TA-24A-20M
A22L-TA-24A-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TA-24A-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TA-24A-20M.pdf
Availability of A22L-TA-24A-20M
QUANTITY
A22L-TA-24A-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TA-24A-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TA-24A-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TA-24A-20M
Related LinksA22L-TA, A22L-TA-24A-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TA-24A-20M Details Description
Related parts for A22L-TA-24A-20M
FIXED IND 15UH 900MA 230 MOHM datasheet.pdf
CONN MALE M12 5POS STR 3M CABLE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1.5A DO204AC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 18MM datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 DSH datasheet.pdf
Connector Socket 9 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf