Omron Automation & Safety A22L-TG-12-02M
A22L-TG-12-02M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-12-02M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-12-02M.pdf
Availability of A22L-TG-12-02M
QUANTITY
A22L-TG-12-02M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-12-02M
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-12-02M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-12-02M
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-12-02M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-12-02M Details Description
Related parts for A22L-TG-12-02M
CABLE RIBBON SKT 2MM 50POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 3.79KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 65 MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 125 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf