Omron Automation & Safety A22L-TG-12-20M
A22L-TG-12-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-12-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-12-20M.pdf
Availability of A22L-TG-12-20M
QUANTITY
A22L-TG-12-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-12-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-12-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorIncandescent, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-12-20M
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-12-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-12-20M Details Description
Related parts for A22L-TG-12-20M
PROGRAMMER MULTILINK HCS08/HCS12 datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES 46.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 9.8304MHz 30ppm 18pF 35 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
070 MLC W-W PLUG HSG 8P F/A datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 16-WLCSP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf