Omron Automation & Safety A22L-TG-24A-11A
A22L-TG-24A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-24A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-24A-11A.pdf
Availability of A22L-TG-24A-11A
QUANTITY
A22L-TG-24A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-24A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-24A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-24A-11A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-24A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-24A-11A Details Description
Related parts for A22L-TG-24A-11A
TRANS NPN 400V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
10P MTA156 ASSY 18AWG RED LF datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf