Omron Automation & Safety A22L-TG-24A-20A
A22L-TG-24A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-24A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-24A-20A.pdf
Availability of A22L-TG-24A-20A
QUANTITY
A22L-TG-24A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-24A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-24A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-24A-20A
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-24A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-24A-20A Details Description
Related parts for A22L-TG-24A-20A
MODULE POWER ENTRY 10A datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER ATMEL 8051 DIP40/PLCC52 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 10P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
INDUSTRIAL GRADE RADIO MODEMS datasheet.pdf
LED CBI 3MM 2X4MM GREEN TH datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 50-54MHZ datasheet.pdf
CONN RCPT 65POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
D4NL-2HFA-B datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 501MA 800 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 700V 5A TO220F datasheet.pdf