Artesyn Embedded Technologies AVO100C-48S3V3PB-4L
AVO100C-48S3V3PB-4L picture photo
Mfg. Part Number
AVO100C-48S3V3PB-4L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W
Datasheet Download
AVO100C-48S3V3PB-4L.pdf
Availability of AVO100C-48S3V3PB-4L
QUANTITY
AVO100C-48S3V3PB-4L Order Process
Ship out your order
Specifications of AVO100C-48S3V3PB-4L
Internal Part NumberEIS-AVO100C-48S3V3PB-4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package112
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAVO100C
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/8 Brick
Size / Dimension2.28" L x 0.90" W x 0.50" H (57.9mm x 22.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92.4%
Power (Watts) - Max99W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AVO100C-48S3V3PB-4L
Related LinksAVO100C-4, AVO100C-48S3V3PB-4L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AVO100C-48S3V3PB-4L Details Description
Related parts for AVO100C-48S3V3PB-4L
IC MOSFET DVR 12A HS 8SOIC datasheet.pdf
DIODE TUNING 7V 20MA TSLP-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS 1MM DIP SLD datasheet.pdf
RES MO 3W 1.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC CTLR TOUCH SENSE 20QFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MICRO 25C S 24" WHT NI datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT datasheet.pdf
DIODE MODULE 150V 400A 3T0WER datasheet.pdf