Omron Automation & Safety A22L-TG-6A-10M
A22L-TG-6A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TG-6A-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TG-6A-10M.pdf
Availability of A22L-TG-6A-10M
QUANTITY
A22L-TG-6A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TG-6A-10M
Internal Part NumberEIS-A22L-TG-6A-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)6 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TG-6A-10M
Related LinksA22L-TG, A22L-TG-6A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TG-6A-10M Details Description
Related parts for A22L-TG-6A-10M
FUSE GLASS 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V Y5V 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS SOLDER CBL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
TXRX DWDM 4GBPS APD SFP datasheet.pdf
AMPLIFIER 12W 2.0-6.0 GHZ datasheet.pdf