Omron Automation & Safety A22L-TR-12-20M
A22L-TR-12-20M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-12-20M
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-12-20M.pdf
Availability of A22L-TR-12-20M
QUANTITY
A22L-TR-12-20M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-12-20M
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-12-20M
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-12-20M
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-12-20M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-12-20M Details Description
Related parts for A22L-TR-12-20M
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 5V datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 22POS PANEL MT datasheet.pdf
LED BLUE 3W XPOWER W/STAR BRD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT GRID 24DBI 2.4GHZ 30" N FEM datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS CABLE SKT datasheet.pdf