TE Connectivity Raychem Cable Protection 55A0121-26-6/9
55A0121-26-6/9 picture photo
Mfg. Part Number
55A0121-26-6/9
Manufacturer
Product Category
Multiple Conductor Cables
Brief Description
MULTI-PAIR 2COND 26AWG
Datasheet Download
55A0121-26-6/9.pdf
Availability of 55A0121-26-6/9
QUANTITY
55A0121-26-6/9 Order Process
Ship out your order
Specifications of 55A0121-26-6/9
Internal Part NumberEIS-55A0121-26-6/9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information316084-000 Statement of ComplianceRoHS 2 Statement
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilyMultiple Conductor Cables
Series-
Cable TypeMulti-Conductor
Number of Conductors2 (1 Pair Twisted)
Wire Gauge26 AWG
Conductor Strand-
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) Material-
Jacket (Insulation) Diameter0.064" (1.63mm)
Shield Type-
Length-
Jacket Color-
Ratings-
Features-
Voltage600V
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Usage-
Conductor Insulation-
Jacket (Insulation) Thickness-
Shield Material-
Shield Coverage-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)55A0121-26-6/9
Related Links55A0121, 55A0121-26-6/9 Datasheet, TE Connectivity Raychem Cable Protection Distributor
55A0121-26-6/9 Details Description
Related parts for 55A0121-26-6/9
KIT DEV FOR MT9M413 MONO datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.125A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 6PF 6.3KV C0H RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X10MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 4SMD datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT PIN datasheet.pdf