TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-22-41PN-6141
AFD56-22-41PN-6141 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-22-41PN-6141
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN
Datasheet Download
AFD56-22-41PN-6141.pdf
Availability of AFD56-22-41PN-6141
QUANTITY
AFD56-22-41PN-6141 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-22-41PN-6141
Internal Part NumberEIS-AFD56-22-41PN-6141
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-22-41PN-6141
Related LinksAFD56-22-, AFD56-22-41PN-6141 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-22-41PN-6141 Details Description
Related parts for AFD56-22-41PN-6141
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST PWM 8-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT OCTAL VOUT 16MSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
H48-2 SHEET 100X100X0.5MM datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD datasheet.pdf