Omron Automation & Safety A22L-TR-12A-10A
A22L-TR-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-12A-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-12A-10A.pdf
Availability of A22L-TR-12A-10A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TR-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-12A-10A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-12A-10A
Related LinksA22L-TR, A22L-TR-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-TR-12A-10A
MOD PWR INLET W/CVR PCB 1.5 PNL datasheet.pdf
MACHINE LIGHT 13W MAGNET 15' datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS VERT .050 SMD datasheet.pdf
CONN BARRIER BLOCK COVER 3POS datasheet.pdf
CA,62.5,12F,OFNP,MPO datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR SP6641A 3.3V datasheet.pdf
DISPLAY 7-SEG. 10MM ORANGERED C. datasheet.pdf
D4NS-5AF datasheet.pdf
EJECT LATCH .100 SHRD datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 2.54MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.8V 4-USP datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 500MW SOD123 datasheet.pdf