Omron Automation & Safety A22L-TR-5-01M
A22L-TR-5-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TR-5-01M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TR-5-01M.pdf
Availability of A22L-TR-5-01M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TR-5-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TR-5-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-TR-5-01M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TR-5-01M
Related LinksA22L-T, A22L-TR-5-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TR-5-01M Details Description
Related parts for A22L-TR-5-01M
SWITCH DIP FLUSH 16POS THRU HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 50V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf