Hirose Electric Co Ltd DF11-14DS-2V(50)
DF11-14DS-2V(50) picture photo
Mfg. Part Number
DF11-14DS-2V(50)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
DF11-14DS-2V(50).pdf
Availability of DF11-14DS-2V(50)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF11-14DS-2V(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF11-14DS-2V(50)
Internal Part NumberEIS-DF11-14DS-2V(50)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package22
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesDF11
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions14
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBeige
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF11-14DS-2V(50)
Related LinksDF11-14D, DF11-14DS-2V(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF11-14DS-2V(50) Details Description
Related parts for DF11-14DS-2V(50)
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 800V RB-15 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
VARISTOR 459V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 60POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:9 500MHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
VARISTOR 990V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 10% 20V 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf