Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-01M
A22L-TW-12A-01M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-01M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-01M.pdf
Availability of A22L-TW-12A-01M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TW-12A-01M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-01M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-01M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-01M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-01M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-01M Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-01M
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0404 datasheet.pdf
PHOTODARLINGTON IR 30V TO-18 datasheet.pdf
SWITCH PUSH 2XSPDT 5A 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3000MHZ 0603 datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 250V X7R 1825 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.6A 36 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 13.0625MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf