Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-10A
A22L-TW-12A-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-10A.pdf
Availability of A22L-TW-12A-10A
QUANTITY
A22L-TW-12A-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-10A
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-10A
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-10A Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-10A
LED GRN/AMB/RED/YEL QUAD T1 PCB datasheet.pdf
SWITCH DIP METAL SHAFT 16POS T/H datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV DARL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.27K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 2000PSI M12-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 551 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MINI MI II SMTASSYW/OBOSS2CKT datasheet.pdf
RES SMD 9.09KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
PLIER 5" MINI DIAGONAL BULK datasheet.pdf