FFF KO02215100J0G
KO02215100J0G picture photo
Mfg. Part Number
KO02215100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
952 TB RIS CLA INTERLACE
Datasheet Download
KO02215100J0G.pdf
Availability of KO02215100J0G
QUANTITY
KO02215100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of KO02215100J0G
Internal Part NumberEIS-KO02215100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesKO
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level2
Pitch0.375" (9.53mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current30A
Voltage600V
Wire Gauge10-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.62 Nm (5.5 Lb-In)
Screw ThreadM3.5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KO02215100J0G
Related LinksKO0221, KO02215100J0G Datasheet, FFF Distributor
KO02215100J0G Details Description
Related parts for KO02215100J0G
IC AMP HBT SIGE 3GHZ SOT-89 datasheet.pdf
Connector Receptacle 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 19+PE CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.25% 0.6W 2512 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 1.3A DFN1006-3 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT PINS datasheet.pdf