Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-11A
A22L-TW-12A-11A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-11A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-11A.pdf
Availability of A22L-TW-12A-11A
QUANTITY
A22L-TW-12A-11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-11A
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-11A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC/DC)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-11A
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-11A Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-11A
JUMPER-H1505TR/A3049W/H1505TR 4" datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 12POS datasheet.pdf
IC XDCP 100-TAP 10K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
CBL 10PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
3M 4929 VHB 1" SQ - 5/PACK datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 200MW UMT3 datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 565MA 600 MOHM datasheet.pdf