Omron Automation & Safety A22L-TW-12A-20A
A22L-TW-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-12A-20A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-12A-20A.pdf
Availability of A22L-TW-12A-20A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TW-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-12A-20A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-12A-20A
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-TW-12A-20A
IGBT 600V 22A 66W DPAK datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .014-.026 TIN datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 10-12 AWG #8 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
2MM AMP CT CONN POST HDR ASSY datasheet.pdf