Omron Automation & Safety A22L-TW-T1-11M
A22L-TW-T1-11M picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TW-T1-11M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TW-T1-11M.pdf
Availability of A22L-TW-T1-11M
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A22L-TW-T1-11M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TW-T1-11M
Internal Part NumberEIS-A22L-TW-T1-11M
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLA22x,M22,A22-x Series Aug/2013
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC/DC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life5,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TW-T1-11M
Related LinksA22L-TW, A22L-TW-T1-11M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TW-T1-11M Details Description
Related parts for A22L-TW-T1-11M
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
HEAT SINK 35MM X 35MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 79.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .4MM 60POS datasheet.pdf