Omron Automation & Safety A22L-TY-12A-20A
A22L-TY-12A-20A picture photo
Mfg. Part Number
A22L-TY-12A-20A
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V
Datasheet Download
A22L-TY-12A-20A.pdf
Availability of A22L-TY-12A-20A
QUANTITY
A22L-TY-12A-20A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22L-TY-12A-20A
Internal Part NumberEIS-A22L-TY-12A-20A
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22L-TY-12A-20A
Related LinksA22L-TY, A22L-TY-12A-20A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22L-TY-12A-20A Details Description
Related parts for A22L-TY-12A-20A
RES SMD 1K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 1A TO220AB datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG ALGAAS CC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 500' datasheet.pdf