Omron Automation & Safety A22NK-2RM-01AA-G002
A22NK-2RM-01AA-G002 picture photo
Mfg. Part Number
A22NK-2RM-01AA-G002
Manufacturer
Product Category
Keylock Switches
Brief Description
SWITCH KEYLOCK SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NK-2RM-01AA-G002.pdf
Availability of A22NK-2RM-01AA-G002
QUANTITY
A22NK-2RM-01AA-G002 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NK-2RM-01AA-G002
Internal Part NumberEIS-A22NK-2RM-01AA-G002
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Switches
FamilyKeylock Switches
SeriesA22NK
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Contact TimingNot Specified
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeFlat Key
Key Removable PositionsAll
Angle of Throw90°
Contact Material-
Contact Finish-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
FeaturesIP66
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life500,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NK-2RM-01AA-G002
Related LinksA22NK-2RM, A22NK-2RM-01AA-G002 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NK-2RM-01AA-G002 Details Description
Related parts for A22NK-2RM-01AA-G002
SWITCH SLIDE DPDT 300MA 4V datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 2-4 LINE 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH DIP EXT RCKR SEALED 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 20% 1411 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
EVAL BOARD PMBUS BUCK LTM4676 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf