Omron Automation & Safety A22NN-RPA-NWA-G102-NN
A22NN-RPA-NWA-G102-NN picture photo
Mfg. Part Number
A22NN-RPA-NWA-G102-NN
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NN-RPA-NWA-G102-NN.pdf
Availability of A22NN-RPA-NWA-G102-NN
QUANTITY
A22NN-RPA-NWA-G102-NN Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NN-RPA-NWA-G102-NN
Internal Part NumberEIS-A22NN-RPA-NWA-G102-NN
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC24V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapWhite
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Mechanical Life500,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NN-RPA-NWA-G102-NN
Related LinksA22NN-RPA-, A22NN-RPA-NWA-G102-NN Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NN-RPA-NWA-G102-NN Details Description
Related parts for A22NN-RPA-NWA-G102-NN
CONN PLUG PHONO 2COND WHT HANDLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.8A 60 MOHM TH datasheet.pdf
RES 3.74K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YW/GRN RD/GRN datasheet.pdf
8" BLACK 50LB MNT CBL TIE datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 4.2NS 132CSBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
DUOPLUG SIDE LOCK, 14 POS, 13/14 datasheet.pdf