Omron Automation & Safety A22NW-2RL-TAA-G102-AC
A22NW-2RL-TAA-G102-AC picture photo
Mfg. Part Number
A22NW-2RL-TAA-G102-AC
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22NW-2RL-TAA-G102-AC.pdf
Availability of A22NW-2RL-TAA-G102-AC
QUANTITY
A22NW-2RL-TAA-G102-AC Order Process
Ship out your order
Specifications of A22NW-2RL-TAA-G102-AC
Internal Part NumberEIS-A22NW-2RL-TAA-G102-AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22NW
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC), 8A (DC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC24V
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange45.30mm
Operating Temperature-25°C ~ 55°C
Mechanical Life500,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
ApprovalsCCC, CE, cULus, TUV
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22NW-2RL-TAA-G102-AC
Related LinksA22NW-2RL-, A22NW-2RL-TAA-G102-AC Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22NW-2RL-TAA-G102-AC Details Description
Related parts for A22NW-2RL-TAA-G102-AC
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 260MW SOT723 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 143 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 50 CKTS LGT 51 datasheet.pdf
RES SMD 38.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC AMP LIMITING 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS WALL MNT SKT datasheet.pdf