Omron Automation & Safety A22R-FW-10A
A22R-FW-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22R-FW-10A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22R-FW-10A.pdf
Availability of A22R-FW-10A
QUANTITY
A22R-FW-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22R-FW-10A
Internal Part NumberEIS-A22R-FW-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22R
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button, Flush
Color - Actuator/CapWhite
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 60°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22R-FW-10A
Related LinksA22R-, A22R-FW-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22R-FW-10A Details Description
Related parts for A22R-FW-10A
IC MOSFET DRVR SYNC BUCK 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 16SOIC datasheet.pdf
FUSE PTC RESET 200MA SMD 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 18W datasheet.pdf