Omron Automation & Safety A22RL-TAT101A
A22RL-TAT101A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TAT101A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TAT101A.pdf
Availability of A22RL-TAT101A
QUANTITY
A22RL-TAT101A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TAT101A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TAT101A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NC
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TAT101A
Related LinksA22RL-, A22RL-TAT101A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TAT101A Details Description
Related parts for A22RL-TAT101A
TRANS PNP 500V 0.15A E-LINE datasheet.pdf
HEX STANDOFF 6-32 NYLON 7/8" datasheet.pdf
FUSE 50A 250V ONE-TIME CLASS K5 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 34POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 14-DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 0.665 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RAIL-MOUNTABLE SOCKET datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY + LED DRVR 44QFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO 156.25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
12MM ASSY BLD 1X3 7CS LTG KEYB03 datasheet.pdf