Omron Automation & Safety A22RL-TG-24A-10M
A22RL-TG-24A-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG-24A-10M
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG-24A-10M.pdf
Availability of A22RL-TG-24A-10M
QUANTITY
A22RL-TG-24A-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG-24A-10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG-24A-10M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG-24A-10M
Related LinksA22RL-TG, A22RL-TG-24A-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG-24A-10M Details Description
Related parts for A22RL-TG-24A-10M
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 12V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
INDICATOR 24V 12MM PROMINENT YEL datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISORY CIRCUIT 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf