Omron Automation & Safety A22RL-TG-T2-10A
A22RL-TG-T2-10A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG-T2-10A
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG-T2-10A.pdf
Availability of A22RL-TG-T2-10A
QUANTITY
A22RL-TG-T2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG-T2-10A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG-T2-10A
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG-T2-10A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG-T2-10A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG-T2-10A Details Description
Related parts for A22RL-TG-T2-10A
IC OPAMP GP 1.7MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 1A 8LFCSP datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HDR 29POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 15 PIN 48" RBW SCW ASSY datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf