Omron Automation & Safety A22RL-TG-T2-10M
A22RL-TG-T2-10M picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG-T2-10M
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG-T2-10M.pdf
Availability of A22RL-TG-T2-10M
QUANTITY
A22RL-TG-T2-10M Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG-T2-10M
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG-T2-10M
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
FeaturesVoltage Reduction Lighting
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life3,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG-T2-10M
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG-T2-10M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG-T2-10M Details Description
Related parts for A22RL-TG-T2-10M
FIXED IND 1UH 700MA 400 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W 1020 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
GE RETRO RS-232 RS-485 CIM RTD datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 900W 400V datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 10A D2PAK-3 datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf