Omron Automation & Safety A22RL-TG12A11A
A22RL-TG12A11A picture photo
Mfg. Part Number
A22RL-TG12A11A
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH DPST-NO/NC 10A 120V
Datasheet Download
A22RL-TG12A11A.pdf
Availability of A22RL-TG12A11A
QUANTITY
A22RL-TG12A11A Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RL-TG12A11A
Internal Part NumberEIS-A22RL-TG12A11A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA22RL
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC120V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
Mechanical Life300,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RL-TG12A11A
Related LinksA22RL-T, A22RL-TG12A11A Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RL-TG12A11A Details Description
Related parts for A22RL-TG12A11A
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
VARISTOR 73V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPST 5A PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
OSC XO 73.728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf